Vogelstimmens Europas, Nordafrikas und Vordasiens, mp3 2CD

Etusivu > Äänitteet > Eurooppa

Vogelstimmens Europas, Nordafrikas und Vordasiens, mp3 2CD
Tuotekoodi
100539
Toimituskulut alk.
69,00 €
sis. ALV 24,00 %
kpl
-2 mp3 cd:tä-pituus yhteensä: 19 tuntia ja 20 minuuttia-lajeja/muotoja: 819-ääninäytteitä 2817 erilaista-levyiltä löytyvät Euroopan, Pohjois-Afrikan ja Lähi-idän lajit sekä suurin osa Euroopassa tavattavista Aasiasta ja Amerikasta harhautuvista lajeista-levyllä PDF muodossa englannin- ja saksankielinen opas-Lajilista (Clements 2000 Birds of the World checklist mukaan):

    Ostrich Struthionidae
  1. Ostrich Struthio camelus, CD 4 / tracks 85-86
    Loons Gaviidae
  2. Red-throated Loon Gavia stellata, 1/1
  3. Arctic Loon Gavia arctica, 1/2
  4. Common Loon Gavia immer, 1/3
  5. Yellow-billed Loon Gavia adamsii, 1/4
    Grebes Podicipedidae
  6. Little Grebe Tachybaptus ruficollis, 1/6-7
  7. Pied-billed Grebe Podilymbus podiceps, 1/5
  8. Red-necked Grebe Podiceps grisegena, 1/10-11
  9. Great Crested Grebe Podiceps cristatus, 1/8-9
  10. Horned Grebe Podiceps auritus, 1/12
  11. Eared Grebe Podiceps nigricollis, 1/13
    Albatrosses Diomedeidae
  12. Wandering Albatross Diomedea exulans, 1/16
  13. Gray-headed Albatross Thalassarche chrysostoma, 1/17
  14. Black-browed Albatross Thalassarche melanophris, 1/14
  15. Yellow-nosed Albatross Thalassarche chlororhynchos, 1/15
  16. Light-mantled Albatross Phoebetria palpebrata, 1/18
    Shearwaters and Petrels Procellariidae
  17. Northern Fulmar Fulmarus glacialis, 1/19
  18. Cape Petrel Daption capense, 1/20
  19. Cape Verde Petrel Pterodroma feae, 1/21
  20. Madeira Petrel Pterodroma madeira, 1/22
  21. Bulwer's Petrel Bulweria bulwerii, 1/23
  22. Cory's Shearwater Calonectris diomedea, 1/24
  23. Cape Verde Shearwater Calonectris edwardsii, 1/25
  24. Greater Shearwater Puffinus gravis, 1/26
  25. Sooty Shearwater Puffinus griseus, 1/27
  26. Manx Shearwater Puffinus puffinus, 1/28
  27. Mediterranean Shearwater Puffinus yelkouan, 1/29
  28. Balearic Shearwater Puffinus mauretanicus, 1/30
  29. Little Shearwater Puffinus assimilis, 1/31
    Storm-Petrels Hydrobatidae
  30. Wilson's Storm-Petrel Oceanites oceanicus, 1/32
  31. White-faced Storm-Petrel Pelagodroma marina, 1/33
  32. European Storm-Petrel Hydrobates pelagicus, 1/34
  33. Band-rumped Storm-Petrel Oceanodroma castro, 1/36
  34. Leach's Storm-Petrel Oceanodroma leucorhoa, 1/35
    Tropicbirds Phaethontidae
  35. Red-billed Tropicbird Phaethon aethereus, 1/45
    Pelicans Pelecanidae
  36. Great White Pelican Pelecanus onocrotalus, 1/41-42
  37. Pink-backed Pelican Pelecanus rufescens, 1/44
  38. Dalmatian Pelican Pelecanus crispus, 1/43
    Gannets and Boobies Sulidae
  39. Northern Gannet Morus bassanus, 1/39-40
  40. Cape Gannet Morus capensis, 1/38
  41. Brown Booby Sula leucogaster, 1/37
    Cormorants Phalacrocoracidae
  42. Great Cormorant Phalacrocorax carbo, 1/49-50
  43. European Shag Phalacrocorax aristotelis, 1/51-52
  44. Long-tailed Cormorant Phalacrocorax africanus, 1/54
  45. Pygmy Cormorant Phalacrocorax pygmeus, 1/53
    Anhinga and Darter Anhingidae
  46. African Darter Anhinga rufa, 1/47-48
    Frigatebirds Fregatidae
  47. Magnificent Frigatebird Fregata magnificens, 1/46
    Herons, Egrets and Bitterns Ardeidae
  48. Gray Heron Ardea cinerea, 1/77-78
  49. Black-headed Heron Ardea melanocephala, 1/79
  50. Goliath Heron Ardea goliath, 1/82
  51. Purple Heron Ardea purpurea, 1/80-81
  52. Great Egret Ardea alba, 1/75-76
  53. Black Heron Egretta ardesiaca, 1/70
  54. Intermediate Egret Egretta intermedia, 1/74
  55. Little Egret Egretta garzetta, 1/72-73
  56. Western Reef-Heron Egretta gularis, 1/71
  57. Squacco Heron Ardeola ralloides, 1/66-67
  58. Cattle Egret Bubulcus ibis, 1/68-69
  59. Striated Heron Butorides striatus, 1/64
  60. Green Heron Butorides virescens, 1/65
  61. Black-crowned Night-Heron Nycticorax nycticorax, 1/62-63
  62. Least Bittern Ixobrychus exilis, 1/58
  63. Little Bittern Ixobrychus minutus, 1/59-60
  64. Dwarf Bittern Ixobrychus sturmii, 1/61
  65. American Bittern Botaurus lentiginosus, 1/57
  66. Great Bittern Botaurus stellaris, 1/55-56
    Storks Ciconiidae
  67. Yellow-billed Stork Mycteria ibis, 1/92-93
  68. Black Stork Ciconia nigra, 1/94-95
  69. White Stork Ciconia ciconia, 1/96-98
  70. Marabou Stork Leptoptilos crumeniferus, 1/99
    Ibis and Spoonbills Threskiornithidae
  71. Sacred Ibis Threskiornis aethiopicus, 1/88
  72. Waldrapp Geronticus eremita, 1/87
  73. Glossy Ibis Plegadis falcinellus, 1/85-86
  74. Eurasian Spoonbill Platalea leucorodia, 1/89-90
  75. African Spoonbill Platalea alba, 1/91
    Flamingos Phoenicopteridae
  76. Greater Flamingo Phoenicopterus ruber, 1/83
  77. Lesser Flamingo Phoenicopterus minor, 1/84
    Ducks, Geese and Swans Anatidae
  78. Fulvous Whistling-Duck Dendrocygna bicolor, 2/1
  79. White-faced Whistling-Duck Dendrocygna viduata, 2/2
  80. Mute Swan Cygnus olor, 2/3-4
  81. Whooper Swan Cygnus cygnus, 2/6
  82. Whistling Swan Cygnus columbianus, 2/5
  83. Bean Goose Anser fabalis, 2/7
  84. Pink-footed Goose Anser brachyrhynchus, 2/8
  85. Greater White-fronted Goose Anser albifrons, 2/9
  86. Lesser White-fronted Goose Anser erythropus, 2/10
  87. Greylag Goose Anser anser, 2/11
  88. Bar-headed Goose Anser indicus, 2/12
  89. Snow Goose Chen caerulescens, 2/13
  90. Canada Goose Branta canadensis, 2/14
  91. Barnacle Goose Branta leucopsis, 2/15
  92. Brant Branta bernicla, 2/16
  93. Red-breasted Goose Branta ruficollis, 2/17
  94. Egyptian Goose Alopochen aegyptiacus, 2/18
  95. Ruddy Shelduck Tadorna ferruginea, 2/19
  96. Common Shelduck Tadorna tadorna, 2/20
  97. Spur-winged Goose Plectropterus gambensis, 2/21
  98. Wood Duck Aix sponsa, 2/22
  99. Mandarin Duck Aix galericulata, 2/23
  100. Eurasian Wigeon Anas penelope, 2/24
  101. American Wigeon Anas americana, 2/25
  102. Falcated Duck Anas falcata, 2/26
  103. Gadwall Anas strepera, 2/27
  104. Baikal Teal Anas formosa, 2/28
  105. Green-winged Teal Anas crecca, 2/29
  106. Cape Teal Anas capensis, 2/30
  107. Mallard Anas platyrhynchos, 2/31-32
  108. American Black Duck Anas rubripes, 2/33
  109. Northern Pintail Anas acuta, 2/34
  110. Red-billed Duck Anas erythrorhyncha, 2/35
  111. Garganey Anas querquedula, 2/36
  112. Blue-winged Teal Anas discors, 2/37
  113. Northern Shoveler Anas clypeata, 2/38
  114. Marbled Teal Marmaronetta angustirostris, 2/39
  115. Red-crested Pochard Netta rufina, 2/40
  116. Common Pochard Aythya ferina, 2/41
  117. Redhead Aythya americana, 2/42
  118. Ring-necked Duck Aythya collaris, 2/43
  119. Ferruginous Pochard Aythya nyroca, 2/44
  120. Tufted Duck Aythya fuligula, 2/45
  121. Greater Scaup Aythya marila, 2/46
  122. Common Eider Somateria mollissima, 2/47-48
  123. King Eider Somateria spectabilis, 2/49
  124. Steller's Eider Polysticta stelleri, 2/50
  125. Harlequin Duck Histrionicus histrionicus, 2/51
  126. Oldsquaw Clangula hyemalis, 2/52
  127. Black Scoter Melanitta nigra, 2/53
  128. Surf Scoter Melanitta perspicillata, 2/54
  129. White-winged Scoter Melanitta fusca, 2/55
  130. Common Goldeneye Bucephala clangula, 2/58
  131. Barrow's Goldeneye Bucephala islandica, 2/57
  132. Bufflehead Bucephala albeola, 2/56
  133. Smew Mergellus albellus, 2/60
  134. Hooded Merganser Lophodytes cucullatus, 2/59
  135. Red-breasted Merganser Mergus serrator, 2/61
  136. Common Merganser Mergus merganser, 2/62
  137. Ruddy Duck Oxyura jamaicensis, 2/63
  138. White-headed Duck Oxyura leucocephala, 2/64
    Osprey Pandionidae
  139. Osprey Pandion haliaetus, 3/10
    Hawks, Eagles and Kites Accipitridae
  140. European Honey-buzzard Pernis apivorus, 3/48
  141. Black-winged Kite Elanus caeruleus, 3/32
  142. Red Kite Milvus milvus, 3/33-34
  143. Black Kite Milvus migrans, 3/35-36
  144. African Fish-Eagle Haliaeetus vocifer, 3/11
  145. Pallas' Fish-Eagle Haliaeetus leucoryphus, 3/12
  146. White-tailed Eagle Haliaeetus albicilla, 3/13-14
  147. Lammergeier Gypaetus barbatus, 3/1-2
  148. Egyptian Vulture Neophron percnopterus, 3/3-4
  149. Rueppell's Griffon Gyps rueppellii, 3/6
  150. Eurasian Griffon Gyps fulvus, 3/5
  151. Cinereous Vulture Aegypius monachus, 3/8-9
  152. Lappet-faced Vulture Torgos tracheliotus, 3/7
  153. Short-toed Eagle Circaetus gallicus, 3/26-27
  154. Bateleur Terathopius ecaudatus, 3/31
  155. Western Marsh-Harrier Circus aeruginosus, 3/37-38
  156. Northern Harrier Circus cyaneus, 3/39
  157. Pallid Harrier Circus macrourus, 3/42
  158. Montagu's Harrier Circus pygargus, 3/40-41
  159. Dark Chanting-Goshawk Melierax metabates, 3/49-50
  160. Gabar Goshawk Micronisus gabar, 3/51
  161. Shikra Accipiter badius, 3/56
  162. Levant Sparrowhawk Accipiter brevipes, 3/57
  163. Eurasian Sparrowhawk Accipiter nisus, 3/54-55
  164. Northern Goshawk Accipiter gentilis, 3/52-53
  165. Common Buzzard Buteo buteo, 3/46-47
  166. Long-legged Buzzard Buteo rufinus, 3/43-44
  167. Rough-legged Hawk Buteo lagopus, 3/45
  168. Lesser Spotted Eagle Aquila pomarina, 3/21
  169. Greater Spotted Eagle Aquila clanga, 3/22
  170. Tawny Eagle Aquila rapax, 3/24
  171. Steppe Eagle Aquila nipalensis, 3/23
  172. Spanish Eagle Aquila adalberti, 3/19-20
  173. Imperial Eagle Aquila heliaca, 3/17-18
  174. Golden Eagle Aquila chrysaetos, 3/15-16
  175. Verreaux's Eagle Aquila verreauxii, 3/25
  176. Bonelli's Eagle Hieraaetus fasciatus, 3/29-30
  177. Booted Eagle Hieraaetus pennatus, 3/28
    Falcons and Caracaras Falconidae
  178. Lesser Kestrel Falco naumanni, 3/58
  179. Eurasian Kestrel Falco tinnunculus, 3/59-60
  180. American Kestrel Falco sparverius, 3/61
  181. Red-footed Falcon Falco vespertinus, 3/62-63
  182. Eleonora's Falcon Falco eleonorae, 3/67
  183. Merlin Falco columbarius, 3/64
  184. Eurasian Hobby Falco subbuteo, 3/65-66
  185. Lanner Falcon Falco biarmicus, 3/68
  186. Saker Falcon Falco cherrug, 3/69-70
  187. Gyrfalcon Falco rusticolus, 3/71-72
  188. Barbary Falcon Falco pelegrinoides, 3/75-76
  189. Peregrine Falcon Falco peregrinus, 3/73-74
    Grouse, Ptarmigans and Prairie-chickens Tetraonidae
  190. Willow Ptarmigan Lagopus lagopus, 4/33
  191. Rock Ptarmigan Lagopus mutus, 4/34
  192. Eurasian Capercaillie Tetrao urogallus, 4/37-38
  193. Black Grouse Tetrao tetrix, 4/35-36
  194. Hazel Grouse Bonasa bonasia, 4/31-32
    New World Quail Odontophoridae
  195. California Quail Callipepla californica, 4/41
  196. Northern Bobwhite Colinus virginianus, 4/42
    Pheasants and Partridges Phasianidae
  197. Rock Partridge Alectoris graeca, 4/10
  198. Chukar Alectoris chukar, 4/8-9
  199. Barbary Partridge Alectoris barbara, 4/14-15
  200. Red-legged Partridge Alectoris rufa, 4/11-12
  201. See-see Partridge Ammoperdix griseogularis, 4/16
  202. Sand Partridge Ammoperdix heyi, 4/17
  203. Black Francolin Francolinus francolinus, 4/18
  204. Double-spurred Francolin Francolinus bicalcaratus, 4/19-20
  205. Gray Partridge Perdix perdix, 4/21-22
  206. Common Quail Coturnix coturnix, 4/23-24
  207. Reeves' Pheasant Syrmaticus reevesii, 4/25
  208. Ring-necked Pheasant Phasianus colchicus, 4/26-27
  209. Golden Pheasant Chrysolophus pictus, 4/28-29
  210. Lady Amherst's Pheasant Chrysolophus amherstiae, 4/30
    Guineafowl Numididae
  211. Helmeted Guineafowl Numida meleagris, 4/39-40
    Buttonquail Turnicidae
  212. Small Buttonquail Turnix sylvatica, 4/43
    Cranes Gruidae
  213. Demoiselle Crane Anthropoides virgo, 4/77
  214. Siberian Crane Grus leucogeranus, 4/76
  215. Sandhill Crane Grus canadensis, 4/75
  216. Common Crane Grus grus, 4/73-74
    Rails, Gallinules and Coots Rallidae
  217. Water Rail Rallus aquaticus, 4/44-46
  218. Corn Crake Crex crex, 4/59-60
  219. Black Crake Amaurornis flavirostris, 4/61
  220. Little Crake Porzana parva, 4/52-53
  221. Baillon's Crake Porzana pusilla, 4/54-56
  222. Spotted Crake Porzana porzana, 4/47-49
  223. Sora Porzana carolina, 4/50-51
  224. Striped Crake Aenigmatolimnas marginalis, 4/57-58
  225. Purple Swamphen Porphyrio porphyrio, 4/67-68
  226. Allen's Gallinule Porphyrio alleni, 4/65
  227. Purple Gallinule Porphyrio martinica, 4/66
  228. Common Moorhen Gallinula chloropus, 4/62-63
  229. Lesser Moorhen Gallinula angulata, 4/64
  230. Red-knobbed Coot Fulica cristata, 4/72
  231. Eurasian Coot Fulica atra, 4/69-70
  232. American Coot Fulica americana, 4/71
    Bustards Otididae
  233. Great Bustard Otis tarda, 4/83-84
  234. Arabian Bustard Ardeotis arabs, 4/82
  235. Houbara Bustard Chlamydotis undulata, 4/79-80
  236. McQueen's Bustard Chlamydotis macqueenii, 4/81
  237. Little Bustard Tetrax tetrax, 4/78
    Painted-Snipe Rostratulidae
  238. Greater Painted-snipe Rostratula benghalensis, 6/13
    Oystercatchers Haematopodidae
  239. Eurasian Oystercatcher Haematopus ostralegus, 5/4-5
    Avocets and Stilts Recurvirostridae
  240. Black-winged Stilt Himantopus himantopus, 5/2-3
  241. Pied Avocet Recurvirostra avosetta, 5/1
    Thick-knees Burhinidae
  242. Eurasian Thick-knee Burhinus oedicnemus, 4/87-88
  243. Senegal Thick-knee Burhinus senegalensis, 4/89-90
    Pratincoles and Coursers Glareolidae
  244. Egyptian Plover Pluvianus aegyptius, 4/93
  245. Cream-colored Courser Cursorius cursor, 4/94
  246. Collared Pratincole Glareola pratincola, 4/91
  247. Black-winged Pratincole Glareola nordmanni, 4/92
    Plovers and Lapwings Charadriidae
  248. Northern Lapwing Vanellus vanellus, 5/30-31
  249. Spur-winged Plover Vanellus spinosus, 5/24-25
  250. Black-headed Lapwing Vanellus tectus, 5/26
  251. Red-wattled Lapwing Vanellus indicus, 5/27
  252. Sociable Lapwing Vanellus gregarius, 5/28
  253. White-tailed Lapwing Vanellus leucurus, 5/29
  254. Pacific Golden-Plover Pluvialis fulva, 5/20
  255. American Golden-Plover Pluvialis dominica, 5/19
  256. European Golden-Plover Pluvialis apricaria, 5/21-22
  257. Black-bellied Plover Pluvialis squatarola, 5/23
  258. Common Ringed Plover Charadrius hiaticula, 5/8-9
  259. Little Ringed Plover Charadrius dubius, 5/6-7
  260. Kittlitz's Plover Charadrius pecuarius, 5/10
  261. Three-banded Plover Charadrius tricollaris, 5/11
  262. Snowy Plover Charadrius alexandrinus, 5/12-13
  263. Mongolian Plover Charadrius mongolus, 5/14
  264. Greater Sand Plover Charadrius leschenaultii, 5/15
  265. Caspian Plover Charadrius asiaticus, 5/16
  266. Eurasian Dotterel Charadrius morinellus, 5/17-18
    Sandpipers and Allies Scolopacidae
  267. Eurasian Woodcock Scolopax rusticola, 6/11-12
  268. Jack Snipe Lymnocryptes minimus, 6/1-2
  269. Pintail Snipe Gallinago stenura, 6/7-8
  270. Swinhoe's Snipe Gallinago megala, 6/9-10
  271. Great Snipe Gallinago media, 6/6
  272. Common Snipe Gallinago gallinago, 6/3-5
  273. Short-billed Dowitcher Limnodromus griseus, 5/57
  274. Long-billed Dowitcher Limnodromus scolopaceus, 5/58
  275. Black-tailed Godwit Limosa limosa, 5/94
  276. Bar-tailed Godwit Limosa lapponica, 5/96-97
  277. Little Curlew Numenius minutus, 5/87
  278. Whimbrel Numenius phaeopus, 5/88-89
  279. Slender-billed Curlew Numenius tenuirostris, 5/90
  280. Eurasian Curlew Numenius arquata, 5/91-93
  281. Upland Sandpiper Bartramia longicauda, 5/59
  282. Spotted Redshank Tringa erythropus, 5/60
  283. Common Redshank Tringa totanus, 5/61-62
  284. Marsh Sandpiper Tringa stagnatilis, 5/63-64
  285. Common Greenshank Tringa nebularia, 5/65-66
  286. Greater Yellowlegs Tringa melanoleuca, 5/67
  287. Lesser Yellowlegs Tringa flavipes, 5/68
  288. Green Sandpiper Tringa ochropus, 5/70-71
  289. Solitary Sandpiper Tringa solitaria, 5/69
  290. Wood Sandpiper Tringa glareola, 5/72-73
  291. Terek Sandpiper Xenus cinereus, 5/74-75
  292. Common Sandpiper Actitis hypoleucos, 5/76-77
  293. Spotted Sandpiper Actitis macularia, 5/78
  294. Willet Catoptrophorus semipalmatus, 5/79
  295. Ruddy Turnstone Arenaria interpres, 5/80-81
  296. Red Knot Calidris canutus, 5/32-33
  297. Sanderling Calidris alba, 5/34-35
  298. Semipalmated Sandpiper Calidris pusilla, 5/36
  299. Western Sandpiper Calidris mauri, 5/37
  300. Red-necked Stint Calidris ruficollis, 5/38
  301. Little Stint Calidris minuta, 5/39-40
  302. Temminck's Stint Calidris temminckii, 5/41-42
  303. Long-toed Stint Calidris subminuta, 5/43
  304. Least Sandpiper Calidris minutilla, 5/44
  305. White-rumped Sandpiper Calidris fuscicollis, 5/45
  306. Baird's Sandpiper Calidris bairdii, 5/46
  307. Pectoral Sandpiper Calidris melanotos, 5/47
  308. Curlew Sandpiper Calidris ferruginea, 5/48-49
  309. Dunlin Calidris alpina, 5/52-53
  310. Purple Sandpiper Calidris maritima, 5/50-51
  311. Broad-billed Sandpiper Limicola falcinellus, 5/54-55
  312. Ruff Philomachus pugnax, 5/56
  313. Wilson's Phalarope Phalaropus tricolor, 5/82
  314. Red-necked Phalarope Phalaropus lobatus, 5/83-84
  315. Red Phalarope Phalaropus fulicarius, 5/85-86
    Jaegers and Skuas Stercorariidae
  316. Great Skua Catharacta skua, 6/18
  317. Pomarine Jaeger Stercorarius pomarinus, 6/14
  318. Parasitic Jaeger Stercorarius parasiticus, 6/15-16
  319. Long-tailed Jaeger Stercorarius longicaudus, 6/17
    Gulls Laridae
  320. White-eyed Gull Larus leucophthalmus, 6/19
  321. Mew Gull Larus canus, 6/33
  322. Audouin's Gull Larus audouinii, 6/31
  323. Ring-billed Gull Larus delawarensis, 6/32
  324. Great Black-backed Gull Larus marinus, 6/41
  325. Glaucous Gull Larus hyperboreus, 6/40
  326. Iceland Gull Larus glaucoides, 6/39
  327. Herring Gull Larus argentatus, 6/35
  328. Yellow-legged Gull Larus michahellis, 6/37
  329. Caspian Gull Larus cachinnans, 6/36
  330. Armenian Gull Larus armenicus, 6/38
  331. Lesser Black-backed Gull Larus fuscus, 6/34
  332. Great Black-headed Gull Larus ichthyaetus, 6/20
  333. Gray-headed Gull Larus cirrocephalus, 6/29
  334. Black-headed Gull Larus ridibundus, 6/27-28
  335. Slender-billed Gull Larus genei, 6/30
  336. Bonaparte's Gull Larus philadelphia, 6/26
  337. Mediterranean Gull Larus melanocephalus, 6/21
  338. Laughing Gull Larus atricilla, 6/22
  339. Franklin's Gull Larus pipixcan, 6/23
  340. Little Gull Larus minutus, 6/24
  341. Ivory Gull Pagophila eburnea, 6/44
  342. Ross' Gull Rhodostethia rosea, 6/42
  343. Sabine's Gull Xema sabini, 6/25
  344. Black-legged Kittiwake Rissa tridactyla, 6/43
    Terns Sternidae
  345. Gull-billed Tern Sterna nilotica, 6/45
  346. Caspian Tern Sterna caspia, 6/46
  347. Lesser Crested Tern Sterna bengalensis, 6/48
  348. Sandwich Tern Sterna sandvicensis, 6/49
  349. Royal Tern Sterna maxima, 6/47
  350. Roseate Tern Sterna dougallii, 6/50
  351. Common Tern Sterna hirundo, 6/51-52
  352. Arctic Tern Sterna paradisaea, 6/53
  353. Forster's Tern Sterna forsteri, 6/54
  354. Little Tern Sterna albifrons, 6/57
  355. Bridled Tern Sterna anaethetus, 6/55
  356. Sooty Tern Sterna fuscata, 6/56
  357. Whiskered Tern Chlidonias hybridus, 6/58-59
  358. White-winged Tern Chlidonias leucopterus, 6/62
  359. Black Tern Chlidonias niger, 6/60-61
  360. Brown Noddy Anous stolidus, 6/63
    Skimmers Rynchopidae
  361. African Skimmer Rynchops flavirostris, 6/64
    Auks, Murres and Puffins Alcidae
  362. Dovekie Alle alle, 6/69-70
  363. Common Murre Uria aalge, 6/65
  364. Thick-billed Murre Uria lomvia, 6/66
  365. Razorbill Alca torda, 6/67
  366. Black Guillemot Cepphus grylle, 6/68
  367. Parakeet Auklet Aethia psittacula, 6/72
  368. Crested Auklet Aethia cristatella, 6/71
  369. Atlantic Puffin Fratercula arctica, 6/73
    Sandgrouse Pteroclidae
  370. Pallas' Sandgrouse Syrrhaptes paradoxus, 4/7
  371. Pin-tailed Sandgrouse Pterocles alchata, 4/6
  372. Chestnut-bellied Sandgrouse Pterocles exustus, 4/4
  373. Spotted Sandgrouse Pterocles senegallus, 4/3
  374. Black-bellied Sandgrouse Pterocles orientalis, 4/5
  375. Crowned Sandgrouse Pterocles coronatus, 4/2
  376. Lichtenstein's Sandgrouse Pterocles lichtensteinii, 4/1
    Pigeons and Doves Columbidae
  377. Rock Dove Columba livia, 7/51
  378. Stock Pigeon Columba oenas, 7/55-56
  379. Common Wood-Pigeon Columba palumbus, 7/57-58
  380. Bolle's Pigeon Columba bollii, 7/59
  381. Laurel Pigeon Columba junoniae, 7/60
  382. European Turtle-Dove Streptopelia turtur, 7/65
  383. Oriental Turtle-Dove Streptopelia orientalis, 7/66
  384. Eurasian Collared-Dove Streptopelia decaocto, 7/63-64
  385. African Collared-Dove Streptopelia roseogrisea, 7/61-62
  386. Laughing Dove Streptopelia senegalensis, 7/67
  387. Namaqua Dove Oena capensis, 7/68
    Parrots, Macaws and Allies Psittacidae
  388. Rose-ringed Parakeet Psittacula krameri, 8/44
    Cuckoos Cuculidae
  389. Pied Cuckoo Clamator jacobinus, 8/1
  390. Great Spotted Cuckoo Clamator glandarius, 8/2-3
  391. Common Cuckoo Cuculus canorus, 8/8-10
  392. Oriental Cuckoo Cuculus saturatus, 8/11
  393. Dideric Cuckoo Chrysococcyx caprius, 8/6-7
  394. Senegal Coucal Centropus senegalensis, 8/4-5
  395. Black-billed Cuckoo Coccyzus erythropthalmus, 8/12-13
  396. Yellow-billed Cuckoo Coccyzus americanus, 8/14
    Barn-Owls Tytonidae
  397. Barn Owl Tyto alba, 7/1-3
    Typical Owls Strigidae
  398. European Scops-Owl Otus scops, 7/4-6
  399. Eurasian Eagle-Owl Bubo bubo, 7/7-9
  400. Brown Fish-Owl Ketupa zeylonensis, 7/10
  401. Snowy Owl Nyctea scandiaca, 7/11-13
  402. Tawny Owl Strix aluco, 7/22-26
  403. Hume's Owl Strix butleri, 7/27
  404. Ural Owl Strix uralensis, 7/28-30
  405. Great Gray Owl Strix nebulosa, 7/31-33
  406. Northern Hawk Owl Surnia ulula, 7/14-15
  407. Eurasian Pygmy-Owl Glaucidium passerinum, 7/16-18
  408. Little Owl Athene noctua, 7/19-21
  409. Boreal Owl Aegolius funereus, 7/42-44
  410. Long-eared Owl Asio otus, 7/34-36
  411. Short-eared Owl Asio flammeus, 7/37-39
  412. Marsh Owl Asio capensis, 7/40-41
    Nightjars and Allies Caprimulgidae
  413. Common Nighthawk Chordeiles minor, 7/45
  414. Red-necked Nightjar Caprimulgus ruficollis, 7/49
  415. Eurasian Nightjar Caprimulgus europaeus, 7/46-48
  416. Egyptian Nightjar Caprimulgus aegyptius, 7/50
    Swifts Apodidae
  417. White-throated Needletail Hirundapus caudacutus, 8/33
  418. African Palm-Swift Cypsiurus parvus, 8/42
  419. Alpine Swift Tachymarptis melba, 8/39
  420. Common Swift Apus apus, 8/34-36
  421. Pallid Swift Apus pallidus, 8/37
  422. Fork-tailed Swift Apus pacificus, 8/38
  423. Little Swift Apus affinis, 8/41
  424. White-rumped Swift Apus caffer, 8/40
    Mousebirds Coliidae
  425. Blue-naped Mousebird Urocolius macrourus, 8/43
    Kingfishers Alcedinidae
  426. Common Kingfisher Alcedo atthis, 8/28-30
  427. White-throated Kingfisher Halcyon smyrnensis, 8/25-26
  428. Gray-headed Kingfisher Halcyon leucocephala, 8/27
  429. Belted Kingfisher Ceryle alcyon, 8/32
  430. Pied Kingfisher Ceryle rudis, 8/31
    Bee-eaters Meropidae
  431. Green Bee-eater Merops orientalis, 8/22
  432. Blue-cheeked Bee-eater Merops persicus, 8/23
  433. European Bee-eater Merops apiaster, 8/24
    Typical Rollers Coraciidae
  434. European Roller Coracias garrulus, 8/18-19
  435. Abyssinian Roller Coracias abyssinica, 8/20
  436. Broad-billed Roller Eurystomus glaucurus, 8/21
    Hoopoes Upupidae
  437. Hoopoe Upupa epops, 8/15-17
    Woodpeckers and Allies Picidae
  438. Eurasian Wryneck Jynx torquilla, 8/45-46
  439. Yellow-bellied Sapsucker Sphyrapicus varius, 8/64-65
  440. Lesser Spotted Woodpecker Dendrocopos minor, 8/78-81
  441. Middle Spotted Woodpecker Dendrocopos medius, 8/71-74
  442. White-backed Woodpecker Dendrocopos leucotos, 8/75-77
  443. Great Spotted Woodpecker Dendrocopos major, 8/66-68
  444. Syrian Woodpecker Dendrocopos syriacus, 8/69-70
  445. Three-toed Woodpecker Picoides tridactylus, 8/82-84
  446. Northern Flicker Colaptes auratus, 8/47-48
  447. Black Woodpecker Dryocopus martius, 8/60-63
  448. Eurasian Green Woodpecker Picus viridis, 8/53-55
  449. Iberian Green Woodpecker Picus sharpei, 8/56
  450. Levaillant's Woodpecker Picus vaillantii, 8/57-59
  451. Gray-faced Woodpecker Picus canus, 8/49-52
    Larks Alaudidae
  452. Kordofan Lark Mirafra cordofanica, 9/3
  453. Black-crowned Sparrow-Lark Eremopterix nigriceps, 9/1-2
  454. Bar-tailed Lark Ammomanes cincturus, 9/6-7
  455. Desert Lark Ammomanes deserti, 9/8-9
  456. Greater Hoopoe-Lark Alaemon alaudipes, 9/10-11
  457. Thick-billed Lark Ramphocoris clotbey, 9/13-14
  458. Calandra Lark Melanocorypha calandra, 9/15-16
  459. Bimaculated Lark Melanocorypha bimaculata, 9/17
  460. White-winged Lark Melanocorypha leucoptera, 9/18-19
  461. Black Lark Melanocorypha yeltoniensis, 9/20-21
  462. Greater Short-toed Lark Calandrella brachydactyla, 9/22-23
  463. Lesser Short-toed Lark Calandrella rufescens, 9/24-25
  464. Dunn's Lark Eremalauda dunni, 9/4-5
  465. Dupont's Lark Chersophilus duponti, 9/12
  466. Crested Lark Galerida cristata, 9/26-27
  467. Thekla Lark Galerida theklae, 9/28-29
  468. Wood Lark Lullula arborea, 9/30-31
  469. Sky Lark Alauda arvensis, 9/33-34
  470. Oriental Skylark Alauda gulgula, 9/32
  471. Razo Lark Alauda razae, 9/35-36
  472. Horned Lark Eremophila alpestris, 9/37-38
  473. Temminck's Lark Eremophila bilopha, 9/39-40
    Swallows Hirundinidae
  474. Bank Swallow Riparia riparia, 9/76-77
  475. Plain Martin Riparia paludicola, 9/74-75
  476. Banded Martin Riparia cincta, 9/78-79
  477. Eurasian Crag-Martin Hirundo rupestris, 9/82-83
  478. Rock Martin Hirundo fuligula, 9/80-81
  479. Barn Swallow Hirundo rustica, 9/84-85
  480. Ethiopian Swallow Hirundo aethiopica, 9/86-87
  481. Wire-tailed Swallow Hirundo smithii, 9/88-89
  482. Red-rumped Swallow Hirundo daurica, 9/90-91
  483. House Martin Delichon urbica, 9/92-93
    Wagtails and Pipits Motacillidae
  484. White Wagtail Motacilla alba, 9/70-71
  485. African Pied Wagtail Motacilla aguimp, 9/72-73
  486. Yellow-hooded Wagtail Motacilla citreola, 9/66-67
  487. Yellow Wagtail Motacilla flava, 9/64-65
  488. Gray Wagtail Motacilla cinerea, 9/68-69
  489. Richard's Pipit Anthus richardi, 9/41-42
  490. Tawny Pipit Anthus campestris, 9/45-46
  491. Blyth's Pipit Anthus godlewskii, 9/43-44
  492. Long-billed Pipit Anthus similis, 9/49-50
  493. Berthelot's Pipit Anthus berthelotii, 9/47-48
  494. Tree Pipit Anthus trivialis, 9/53-54
  495. Olive-backed Pipit Anthus hodgsoni, 9/51-52
  496. Pechora Pipit Anthus gustavi, 9/55
  497. Meadow Pipit Anthus pratensis, 9/56-57
  498. Red-throated Pipit Anthus cervinus, 9/58-59
  499. Rock Pipit Anthus petrosus, 9/60-61
  500. Water Pipit Anthus spinoletta, 9/62-63
    Bulbuls Pycnonotidae
  501. Common Bulbul Pycnonotus barbatus, 10/3-4
  502. White-spectacled Bulbul Pycnonotus xanthopygos, 10/1-2
    Kinglets Regulidae
  503. Goldcrest Regulus regulus, 15/51-52
  504. Canary Islands Kinglet Regulus teneriffae, 15/53
  505. Firecrest Regulus ignicapillus, 15/54-55
  506. Madeira Firecrest Regulus madeirensis, 15/54-55
    Waxwings Bombycillidae
  507. Bohemian Waxwing Bombycilla garrulus, 10/5-6
    Dippers Cinclidae
  508. White-throated Dipper Cinclus cinclus, 10/7-8
    Wrens Troglodytidae
  509. Winter Wren Troglodytes troglodytes, 10/9-11
    Mockingbirds and Thrashers Mimidae
  510. Gray Catbird Dumetella carolinensis, 10/30-31
  511. Brown Thrasher Toxostoma rufum, 10/28-29
    Accentors Prunellidae
  512. Alpine Accentor Prunella collaris, 10/16-18
  513. Siberian Accentor Prunella montanella, 10/14
  514. Black-throated Accentor Prunella atrogularis, 10/15
  515. Dunnock Prunella modularis, 10/12-13
    Thrushes and Allies Turdidae
  516. Rufous-tailed Rock-Thrush Monticola saxatilis, 10/32-33
  517. Blue Rock-Thrush Monticola solitarius, 10/34-35
  518. Siberian Thrush Zoothera sibirica, 10/37
  519. Scaly Thrush Zoothera dauma, 10/36
  520. Veery Catharus fuscescens, 10/45
  521. Gray-cheeked Thrush Catharus minimus, 10/43-44
  522. Bicknell's Thrush Catharus bicknelli, 10/43-44
  523. Swainson's Thrush Catharus ustulatus, 10/41-42
  524. Hermit Thrush Catharus guttatus, 10/40
  525. Wood Thrush Catharus mustelinus, 10/38-39
  526. Tickell's Thrush Turdus unicolor, 10/46-47
  527. Ring Ouzel Turdus torquatus, 10/48-49
  528. Eurasian Blackbird Turdus merula, 10/50-54
  529. Eyebrowed Thrush Turdus obscurus, 10/55-56
  530. Red-throated Thrush Turdus ruficollis, 10/61-62
  531. Black-throated Thrush Turdus atrogularis, 10/61-62
  532. Naumann's Thrush Turdus naumanni, 10/57-58
  533. Dusky Thrush Turdus eunomus, 10/59-60
  534. Fieldfare Turdus pilaris, 10/63-64
  535. Redwing Turdus iliacus, 10/67-68
  536. Song Thrush Turdus philomelos, 10/65-66
  537. Mistle Thrush Turdus viscivorus, 10/69-70
  538. American Robin Turdus migratorius, 10/71-72
    Cisticolas and Allies Cisticolidae
  539. Zitting Cisticola Cisticola juncidis, 14/23-24
  540. Streaked Scrub-Warbler Scotocerca inquieta, 14/27-28
  541. Graceful Prinia Prinia gracilis, 14/25-26
  542. Cricket Longtail Spiloptila clamans, 14/29
    Old World Warblers Sylviidae
  543. Cetti's Warbler Cettia cetti, 14/21-22
  544. Lanceolated Warbler Locustella lanceolata, 14/31
  545. Grasshopper Warbler Locustella naevia, 14/32-33
  546. Pallas' Warbler Locustella certhiola, 14/30
  547. Eurasian River Warbler Locustella fluviatilis, 14/34-35
  548. Savi's Warbler Locustella luscinioides, 14/36-37
  549. Gray's Warbler Locustella fasciolata, 14/38
  550. Moustached Warbler Acrocephalus melanopogon, 14/1-2
  551. Aquatic Warbler Acrocephalus paludicola, 14/3-4
  552. Sedge Warbler Acrocephalus schoenobaenus, 14/5-6
  553. Paddyfield Warbler Acrocephalus agricola, 14/7
  554. Eurasian Reed-Warbler Acrocephalus scirpaceus, 14/13-15
  555. Blyth's Reed-Warbler Acrocephalus dumetorum, 14/8
  556. Marsh Warbler Acrocephalus palustris, 14/11-12
  557. Great Reed-Warbler Acrocephalus arundinaceus, 14/18-19
  558. Clamorous Reed-Warbler Acrocephalus stentoreus, 14/16-17
  559. Cape Verde Swamp-Warbler Acrocephalus brevipennis, 14/9-10
  560. Thick-billed Warbler Acrocephalus aedon, 14/20
  561. Booted Warbler Hippolais caligata, 13/50-51
  562. Eastern Olivaceous Warbler Hippolais pallida, 13/46-47
  563. Western Olivaceous Warbler Hippolais opaca, 13/48-49
  564. Upcher's Warbler Hippolais languida, 13/52
  565. Olive-tree Warbler Hippolais olivetorum, 13/53-54
  566. Melodious Warbler Hippolais polyglotta, 13/57-58
  567. Icterine Warbler Hippolais icterina, 13/55-56
  568. Willow Warbler Phylloscopus trochilus, 14/75-77
  569. Chiffchaff Phylloscopus collybita, 14/65-66
  570. Canary Islands Chiffchaff Phylloscopus canariensis, 14/69-70
  571. Spanish Chiffchaff Phylloscopus brehmii, 14/67-68
  572. Siberian Chiffchaff Phylloscopus tristis, 14/73-74
  573. Mountain Chiffchaff Phylloscopus sindianus, 14/71-72
  574. Plain Leaf-Warbler Phylloscopus neglectus, 14/63-64
  575. Bonelli's Warbler Phylloscopus bonelli, 14/57-58
  576. Eastern Bonelli's Warbler Phylloscopus orientalis, 14/59-60
  577. Wood Warbler Phylloscopus sibilatrix, 14/61-62
  578. Dusky Warbler Phylloscopus fuscatus, 14/55-56
  579. Radde's Warbler Phylloscopus schwarzi, 14/53-54
  580. Lemon-rumped Warbler Phylloscopus proregulus, 14/47-48
  581. Inornate Warbler Phylloscopus inornatus, 14/49-50
  582. Hume's / Buff-browed Warbler Phylloscopus humei, 14/51-52
  583. Arctic Warbler Phylloscopus borealis, 14/45-46
  584. Greenish Warbler Phylloscopus trochiloides, 14/41-42
  585. Green Warbler Phylloscopus nitidus, 14/44
  586. Two-barred Greenish Warbler Phylloscopus plumbeitarsus, 14/43
  587. Eastern Crowned-Warbler Phylloscopus coronatus, 14/39-40
  588. Blackcap Sylvia atricapilla, 13/43-45
  589. Garden Warbler Sylvia borin, 13/40-42
  590. Greater Whitethroat Sylvia communis, 13/38-39
  591. Lesser Whitethroat Sylvia curruca, 13/36-37
  592. Small Whitethroat Sylvia minula, 13/36-37
  593. Hume's Whitethroat Sylvia althaea, 13/36-37
  594. Desert Warbler Sylvia nana, 13/26-27
  595. African Desert Warbler Sylvia deserti, 13/26-27
  596. Barred Warbler Sylvia nisoria, 13/34-35
  597. Western Orphean Warbler Sylvia hortensis, 13/30-31
  598. Eastern Orphean Warbler Sylvia crassirostris, 13/32-33
  599. Red Sea Warbler Sylvia leucomelaena, 13/28-29
  600. Rueppell's Warbler Sylvia rueppelli, 13/24-25
  601. Subalpine Warbler Sylvia cantillans, 13/17-18
  602. Sardinian Warbler Sylvia melanocephala, 13/20-21
  603. Cyprus Warbler Sylvia melanothorax, 13/22-23
  604. Menetries' Warbler Sylvia mystacea, 13/19
  605. Spectacled Warbler Sylvia conspicillata, 13/15-16
  606. Tristram's Warbler Sylvia deserticola, 13/13-14
  607. Dartford Warbler Sylvia undata, 13/11-12
  608. Marmora's Warbler Sylvia sarda, 13/9-10
  609. Balearic Warbler Sylvia balearica, 13/9-10
    Old World Flycatchers Muscicapidae
  610. Spotted Flycatcher Muscicapa striata, 12/3-4
  611. Asian Brown Flycatcher Muscicapa dauurica, 12/1-2
  612. European Pied Flycatcher Ficedula hypoleuca, 12/13-14
  613. Collared Flycatcher Ficedula albicollis, 12/11-12
  614. Semicollared Flycatcher Ficedula semitorquata, 12/9-10
  615. Red-breasted Flycatcher Ficedula parva, 12/5-6
  616. Taiga Flycatcher Ficedula albicilla, 12/7-8
  617. European Robin Erithacus rubecula, 11/3-5
  618. Thrush Nightingale Luscinia luscinia, 11/6-7
  619. Common Nightingale Luscinia megarhynchos, 11/8-9
  620. Siberian Rubythroat Luscinia calliope, 11/10
  621. Bluethroat Luscinia svecica, 11/11-12
  622. Red-flanked Bluetail Tarsiger cyanurus, 11/13-14
  623. White-throated Robin Irania gutturalis, 11/15-16
  624. Rufous-tailed Scrub-Robin Cercotrichas galactotes, 11/1
  625. Black Scrub-Robin Cercotrichas podobe, 11/2
  626. Rufous-backed Redstart Phoenicurus erythronota, 11/17
  627. Black Redstart Phoenicurus ochruros, 11/18-19
  628. Common Redstart Phoenicurus phoenicurus, 11/20-21
  629. Moussier's Redstart Phoenicurus moussieri, 11/22-23
  630. Whinchat Saxicola rubetra, 11/27-28
  631. Canary Islands Chat Saxicola dacotiae, 11/29-30
  632. Stonechat Saxicola torquata, 11/31-32
  633. Siberian Stonechat Saxicola maura, 11/33-34
  634. White-tailed Wheatear Oenanthe leucopyga, 11/58-59
  635. Black Wheatear Oenanthe leucura, 11/60-61
  636. Northern Wheatear Oenanthe oenanthe, 11/39-40
  637. Seebohm's Wheatear Oenanthe seebohmi, 11/41-42
  638. Mourning Wheatear Oenanthe lugens, 11/55
  639. Western Mourning Wheatear Oenanthe halophila, 11/56-57
  640. Finsch's Wheatear Oenanthe finschii, 11/50-51
  641. Red-rumped Wheatear Oenanthe moesta, 11/52-53
  642. Pied Wheatear Oenanthe pleschanka, 11/43-44
  643. Cyprus Wheatear Oenanthe cypriaca, 11/45-46
  644. Black-eared Wheatear Oenanthe hispanica, 11/47-48
  645. Eastern Black-eared Wheatear Oenanthe melanoleuca, 11/47-48
  646. Red-tailed Wheatear Oenanthe xanthoprymna, 11/54
  647. Desert Wheatear Oenanthe deserti, 11/49
  648. Isabelline Wheatear Oenanthe isabellina, 11/37-38
  649. Familiar Chat Cercomela familiaris, 11/24
  650. Blackstart Cercomela melanura, 11/25-26
  651. Northern Anteater-Chat Myrmecocichla aethiops, 11/35-36
    Babblers Timaliidae
  652. Arabian Babbler Turdoides squamiceps, 13/6
  653. Fulvous Chatterer Turdoides fulvus, 13/7-8
    Parrotbills Paradoxornithidae
  654. Bearded Reedling Panurus biarmicus, 13/5
    Long-tailed Tits Aegithalidae
  655. Long-tailed Tit Aegithalos caudatus, 15/1-2
    Tits and Chickadees Paridae
  656. Sombre Tit Parus lugubris, 15/7-8
  657. Marsh Tit Parus palustris, 15/5-6
  658. Willow Tit Parus montanus, 15/9-11
  659. Siberian Tit Parus cinctus, 15/12-13
  660. Coal Tit Parus ater, 15/16-17
  661. Crested Tit Parus cristatus, 15/14-15
  662. Great Tit Parus major, 15/26-28
  663. Blue Tit Cyanistes caeruleus, 15/18-21
  664. Canary Islands Tit Cyanistes teneriffae, 15/22-23
  665. Azure Tit Cyanistes cyanus, 15/24-25
    Nuthatches Sittidae
  666. Eurasian Nuthatch Sitta europaea, 15/37-39
  667. Corsican Nuthatch Sitta whiteheadi, 15/31-32
  668. Algerian Nuthatch Sitta ledanti, 15/33-34
  669. Krueper's Nuthatch Sitta krueperi, 15/29-30
  670. Red-breasted Nuthatch Sitta canadensis, 15/35-36
  671. Rock Nuthatch Sitta neumayer, 15/42-43
  672. Persian Nuthatch Sitta tephronota, 15/40-41
  673. Wallcreeper Tichodroma muraria, 15/44-45
    Creepers Certhiidae
  674. Eurasian Treecreeper Certhia familiaris, 15/46-47
  675. Short-toed Treecreeper Certhia brachydactyla, 15/48-50
    Penduline Tits Remizidae
  676. Eurasian Penduline-Tit Remiz pendulinus, 15/3-4
    Sunbirds and Spiderhunters Nectariniidae
  677. Pygmy Sunbird Hedydipna platura, 13/1-2
  678. Nile Valley Sunbird Hedydipna metallica, 13/1-2
  679. Palestine Sunbird Cinnyris oseus, 13/3-4
    Old World Orioles Oriolidae
  680. Eurasian Golden-Oriole Oriolus oriolus, 12/61-63
    Shrikes Laniidae
  681. Red-backed Shrike Lanius collurio, 12/20-22
  682. Rufous-tailed Shrike Lanius isabellinus, 12/18-19
  683. Brown Shrike Lanius cristatus, 12/16-17
  684. Northern Shrike Lanius excubitor, 12/25-27
  685. Southern Gray Shrike Lanius meridionalis, 12/28-30
  686. Steppe Gray Shrike Lanius pallidirostris, 12/28-30
  687. Lesser Gray Shrike Lanius minor, 12/23.24
  688. Gray-backed Fiscal Lanius excubitoroides, 12/31
  689. Masked Shrike Lanius nubicus, 12/34-35
  690. Woodchat Shrike Lanius senator, 12/32-33
    Bushshrikes and Allies Malaconotidae
  691. Black-crowned Tchagra Tchagra senegala, 12/15
    Crows, Jays and Magpies Corvidae
  692. Siberian Jay Perisoreus infaustus, 12/39
  693. Eurasian Jay Garrulus glandarius, 12/37-38
  694. Azure-winged Magpie Cyanopica cyana, 12/40-41
  695. (Black-billed) Magpie Pica pica, 12/42-46
  696. Eurasian Nutcracker Nucifraga caryocatactes, 12/47-48
  697. Red-billed Chough Pyrrhocorax pyrrhocorax, 12/50-51
  698. Yellow-billed Chough Pyrrhocorax graculus, 12/49
  699. Eurasian Jackdaw Corvus monedula, 12/52
  700. Daurian Jackdaw Corvus dauuricus, 12/53
  701. House Crow Corvus splendens, 12/54
  702. Rook Corvus frugilegus, 12/55
  703. Carrion Crow Corvus corone, 12/56
  704. Hooded Crow Corvus cornix, 12/56
  705. Pied Crow Corvus albus, 12/57
  706. Brown-necked Raven Corvus ruficollis, 12/58
  707. Fan-tailed Raven Corvus rhipidurus, 12/60
  708. Common Raven Corvus corax, 12/59
    Starlings Sturnidae
  709. Common Myna Acridotheres tristis, 10/27
  710. Rosy Starling Pastor roseus, 10/26
  711. European Starling Sturnus vulgaris, 10/20-22
  712. Spotless Starling Sturnus unicolor, 10/23-25
  713. Tristram's Starling Onychognathus tristramii, 10/19
    Old World Sparrows Passeridae
  714. House Sparrow Passer domesticus, 16/1-3
  715. Spanish Sparrow Passer hispaniolensis, 16/4-5
  716. Dead Sea Sparrow Passer moabiticus, 16/6-7
  717. Iago Sparrow Passer iagoensis, 16/8
  718. Desert Sparrow Passer simplex, 16/9
  719. Eurasian Tree Sparrow Passer montanus, 16/10-11
  720. Sudan Golden Sparrow Passer luteus, 16/12-13
  721. Chestnut-shouldered Petronia Petronia xanthocollis, 16/15
  722. Rock Petronia Petronia petronia, 16/16-18
  723. Pale Rockfinch Carpospiza brachydactyla, 16/14
  724. White-winged Snowfinch Montifringilla nivalis, 16/19-21
    Weavers and Allies Ploceidae
  725. Village Weaver Ploceus cucullatus, 16/23
  726. Streaked Weaver Ploceus manyar, 16/22
  727. Red-billed Quelea Quelea quelea, 16/24
    Waxbills and Allies Estrildidae
  728. Red-billed Firefinch Lagonosticta senegala, 16/25-26
  729. Red-cheeked Cordonbleu Uraeginthus bengalus, 16/30-31
  730. Orange-cheeked Waxbill Estrilda melpoda, 16/29
  731. Common Waxbill Estrilda astrild, 16/27-28
  732. Red Avadavat Amandava amandava, 16/32-33
  733. African Silverbill Lonchura cantans, 16/34-35
    Vireos and Allies Vireonidae
  734. Red-eyed Vireo Vireo olivaceus, 12/36
    Siskins, Crossbills and Allies Fringillidae
  735. Chaffinch Fringilla coelebs, 16/36-43
  736. Blue Chaffinch Fringilla teydea, 16/44-45
  737. Brambling Fringilla montifringilla, 16/46-47
  738. Pine Grosbeak Pinicola enucleator, 16/87-88
  739. Common Rosefinch Carpodacus erythrinus, 16/83-84
  740. Pale Rosefinch Carpodacus synoicus, 16/85-86
  741. Parrot Crossbill Loxia pytyopsittacus, 16/76-77
  742. Scottish Crossbill Loxia scotica, 16/75
  743. Red Crossbill Loxia curvirostra, 16/73-74
  744. White-winged Crossbill Loxia leucoptera, 16/71-72
  745. European Greenfinch Carduelis chloris, 16/57-58
  746. Common Redpoll Carduelis flammea, 16/67-68
  747. Lesser Redpoll Carduelis cabaret, 16/67-68
  748. Hoary Redpoll Carduelis hornemanni, 16/69-70
  749. Eurasian Siskin Carduelis spinus, 16/61-62
  750. European Goldfinch Carduelis carduelis, 16/59-60
  751. Twite Carduelis flavirostris, 16/65-66
  752. Eurasian Linnet Carduelis cannabina, 16/63-64
  753. Fire-fronted Serin Serinus pusillus, 16/48
  754. European Serin Serinus serinus, 16/49-50
  755. Syrian Serin Serinus syriacus, 16/51-52
  756. Island Canary Serinus canaria, 16/53-54
  757. Citril Finch Serinus citrinella, 16/55-56
  758. Eurasian Bullfinch Pyrrhula pyrrhula, 16/89-90
  759. Hawfinch Coccothraustes coccothraustes, 16/91-92
  760. Evening Grosbeak Coccothraustes vespertinus, 16/93
  761. Crimson-winged Finch Rhodopechys sanguinea, 16/78-79
  762. Trumpeter Finch Rhodopechys githaginea, 16/81-82
  763. Desert Finch Rhodopechys obsoleta, 16/80
    New World Warblers Parulidae
  764. Tennessee Warbler Vermivora peregrina, 17/61
  765. Northern Parula Parula americana, 17/62
  766. Yellow Warbler "big lump" Dendroica petechia, 17/63
  767. Cape May Warbler Dendroica tigrina, 17/65
  768. Yellow-rumped Warbler Dendroica coronata, 17/66
  769. Black-throated Green Warbler Dendroica virens, 17/64
  770. Palm Warbler Dendroica palmarum, 17/67-68
  771. Blackpoll Warbler Dendroica striata, 17/69-70
  772. Black-and-white Warbler Mniotilta varia, 17/60
  773. American Redstart Setophaga ruticilla, 17/71
  774. Ovenbird Seiurus aurocapillus, 17/72
  775. Northern Waterthrush Seiurus noveboracensis, 17/73
  776. Common Yellowthroat Geothlypis trichas, 17/74-75
  777. Hooded Warbler Wilsonia citrina, 17/76
    Tanagers and Allies Thraupidae
  778. Scarlet Tanager Piranga olivacea, 17/79-80
  779. Summer Tanager Piranga rubra, 17/77-78
    Buntings, Sparrows, Seedeaters & Allies Emberizidae
  780. Yellowhammer Emberiza citrinella, 17/18-20
  781. Pine Bunting Emberiza leucocephalos, 17/16-17
  782. Cirl Bunting Emberiza cirlus, 17/21-22
  783. Rock Bunting Emberiza cia, 17/24-25
  784. Meadow Bunting Emberiza cioides, 17/23
  785. Gray-hooded Bunting Emberiza buchanani, 17/36-37
  786. Cinereous Bunting Emberiza cineracea, 17/32-33
  787. Ortolan Bunting Emberiza hortulana, 17/34-35
  788. Cretzschmar's Bunting Emberiza caesia, 17/38-39
  789. Striated Bunting Emberiza striolata, 17/28-29
  790. House Bunting Emberiza sahari, 17/30-31
  791. Cinnamon-breasted Bunting Emberiza tahapisi, 17/26-27
  792. Little Bunting Emberiza pusilla, 17/44-45
  793. Yellow-browed Bunting Emberiza chrysophrys, 17/40-41
  794. Rustic Bunting Emberiza rustica, 17/42-43
  795. Yellow-breasted Bunting Emberiza aureola, 17/48-49
  796. Chestnut Bunting Emberiza rutila, 17/46-47
  797. Black-headed Bunting Emberiza melanocephala, 17/56-57
  798. Red-headed Bunting Emberiza bruniceps, 17/54-55
  799. Black-faced Bunting Emberiza spodocephala, 17/14-15
  800. Pallas' Bunting Emberiza pallasi, 17/52-53
  801. Reed Bunting Emberiza schoeniclus, 17/50-51
  802. Corn Bunting Emberiza calandra, 17/58-59
  803. Eastern Towhee Pipilo erythrophthalmus, 17/1-2
  804. Fox Sparrow Passerella iliaca, 17/3
  805. Song Sparrow Melospiza melodia, 17/4
  806. White-crowned Sparrow Zonotrichia leucophrys, 17/5-6
  807. White-throated Sparrow Zonotrichia albicollis, 17/7
  808. Dark-eyed Junco Junco hyemalis, 17/8-9
  809. Lapland Longspur Calcarius lapponicus, 17/10-11
  810. Snow Bunting Plectrophenax nivalis, 17/12-13
    Saltators, Cardinals and Allies Cardinalidae
  811. Rose-breasted Grosbeak Pheucticus ludovicianus, 17/81-82
  812. Blue Grosbeak Guiraca caerulea, 17/83
  813. Indigo Bunting Passerina cyanea, 17/84
  814. Painted Bunting Passerina ciris, 17/85
    Troupials and Allies Icteridae
  815. Bobolink Dolichonyx oryzivorus, 17/86
  816. Yellow-headed Blackbird Xanthocephalus xanthocephalus, 17/87-88
  817. Baltimore Oriole Icterus galbula, 17/89
-monesta lajista löytyy laulun lisäksi kutsuääniä ja varoitusääniä
tech
tech
Powered by Clover Shop® - www.clovershop.com